Lek Sudafed Extra zawiera dwie substancje czynne: ibuprofen i psfeudoefedryny chlorowodorek.
Skład
Substancjami czynnymi leku są ibuprofen i pseudoefedryny chlorowodorek. Każda tabletka powlekana zawiera 200 mg ibuprofenu i 30 mg pseudoefedryny chlorowodorku.
Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, wapnia wodorofosforan bezwodny, kroskarmeloza sodowa, skrobia kukurydziana, krzemionka koloidalna bezwodna i magnezu stearynian.
Otoczka tabletki: hypromeloza, makrogol 400, talk, tytanu dwutlenek (E 171), żelaza tlenek żółty (E 172).
Dawkowanie
Ten tek natęży zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta łub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lek jest przeznaczony wyłącznie do krótkotrwałego stosowania. Należy stosować najmniejszą dawkę przez najkrótszy okres niezbędny do złagodzenia objawów.
Jeśli objawy u pacjenta nasilą się lub stosowanie tego leku wymagane będzie przez okres dłuższy niż 4 dni tu dorosłych) lub 3 dni (u młodzieży), należy skonsultować się z lekarzem.
Zalecana dawka leku dla dorosłych i młodzieży w wieku od 15 lat to: w razie potrzeby 1 tabletka co 6 godzin. W przypadku cięższych objawów, w razie potrzeby 2 tabletki co 6 godzin. Nigdy nie należy przekraczać maksymalnej dawki dobowej wynoszącej z 6 tabletek (co odpowiada 1200 mg ibuprofenu / 180 mg pseudoefedryny chlorowodorku).
Tabletki przeznaczone są do podawania doustnego. Tabletki należy połykać w całości bez rozgryzania, popijając dużą szklanką wody, najlepiej w trakcie posiłków.
Działanie
Ibuprofen należy do grupy leków zwanych nięsteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ). NLPZ przynoszą ulgę poprzez zmniejszenie bólu i obniżenie wysokiej temperatury.
Pseudoefedryny chlorowodorek należy do grupy substancji czynnych zwężających naczynia krwionośne, które działają na naczynia krwionośne w nosie, łagodząc objawy niedrożności nosa.
Wskazania
Lek Sudafed Extra stosowany jest w objawowym leczeniu niedrożności nosa występującej w przeziębieniu w połączeniu z bólem głowy i (lub gorączką) u dorosłych i młodzieży w wieku od 15 lat.
Przeciwwskazania
Nie stosować leku Sudafed Extra:
- jeśli pacjent ma uczulenie na ibuprofen lub pseudoefedryny chlorowodorek, lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku
- jeśli po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych leków z grupy NLPZ u pacjenta kiedykolwiek wystąpiła reakcja alergiczna lub duszność, astma, wysypka skórna, katar ze świądem lub obrzęk twarzy,
- jeśli pacjent ma czynną lub nawracającą chorobę wrzodową żołądka/ dwunastnicy (wrzody trawienne) lub krwawienie z przewodu pokarmowego w wywiadzie (co najmniej dwa różne potwierdzone epizody wrzodów lub krwawienia),
- jeśli u pacjenta w przeszłości doszło do krwawienia z przewodu pokarmowego Jula perforacji przewodu pokarmowego na skutek stosowania leków z grupy NLPZ,
- jeśli u pacjenta stwierdzono ciężką niewydolność wątroby lub nerek,
- jeśli u pacjenta występuje ciężka niewydolność serca,
- jeśli u pacjenta stwierdzono poważne problemy z sercem lub krążeniem (choroba serca, wysokię ciśnienie krwi, dławica piersiowa, przyspieszona akcja serca), nadczynność tarczycy, cukrzycę, guz chromochłonny (guz nadnercza),
- jeśli pacjent przeszedł zawał serca {zawał mięśnia sercowego),
- jeśli u pacjenta w przeszłości wystąpił udar mózgu lub występuje ryzyko udaru mózgu,
- jeśli u pacjenta w przeszłości wystąpiły drgawki,
- jeśli.u pacjenta występują niewyjaśnione zaburzehia wytwarzania składników krwi,
- jeśli pacjent ma trudności z oddawaniem moczu związane z problemami z gruczołem krokowym,
- jeśli u pacjenta zdiagnozowano toczeń rumieniowaty układowy, chorobę, która atakuje układ immunologiczny,powodując ból stawów, zmiany skórne i inne problemy,
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
- Często (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 10 osób): niestrawność, dyskomfort w jamie brzusznej lub ból brzucha, nudności, wymioty, wzdęcia, biegunka, zaparcia, niewielkie krwawienie z przewodu pokarmowego, w rzadkich przypadkach prowadzące do niedokrwistości.
- Niezbyt często (mogą występować nie częściej niż u 1 na 100 osób): reakcje nadwrażliwości z objawami pokrzywki, swędzeniem i napadami astmy (ze spadkiem ciśnienia krwi) zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego, takie jak ból głowy, zawroty głowy, zaburzenia snu, pobudzenie, drażliwość lub zmęczenie; zaburzenia widzenia wrzody żołądka lub jelit, czasami z krwawieniem i perforacją, zapalenie błony śluzowej żołądka, zapalenie jamy ustnej z owrzodzeniem twrzodziejące zapalenie jamy ustnej), zaostrzenie zapalenia okrężnicy i choroby Crohna; różne rodzaje wysypki skórnej
- Rzadko (moga występoać nie częściej niż u 1 na 1 000 osób): szumy uszne (dzwonienie w uszach); bezsenność, nerwowość, lęk, niepokój, drżenie, omamy; zaostrzenie astmy lub reakcja nadwrażliwości z duszności; uszkodzenie tkanki nerek (martwica brodawek nerkowych.), zwiększenie stężenia kwasu moczowego we krwi
Ostrzeżenia i środki ostrożności
- Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
- Nie przechowywać w temperaturze powyżej 30°C.
Stosowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach, stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Stosowanie leku z jedzeniem i piciem
Najlepiej stosować w trakcie posiłków.
Ciąża i karmienie piersią
W okresie ciąży i karmienia piersią przed zastosowaniem należy skontaktować się z lekarzem.
Wpływ na badania laboratoryjne
Pseudoefedryna może wpływać na wyniki niektórych diagnostycznych badań krwi. Przed wykonywaniem badań krwi należy poinformować lekarza o przyjmowaniu tego leku.
Pseudoefedryny chlorowodorek może powodować dodatnie wyniki testów antydopingowych.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży
Nie podawać leku Sudafed Extra dzieciom i młodzieży w wieku poniżej 15 lat.