Paracetamol Accord 500 mg lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, 100 tabletek
Lek wydawany bez recepty OTC Paracetamol Accord 500 mg działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo.
Substancją czynną lek jest paracetamol.
1 tabletka zawiera 500 mg paracetamolu.
Lek do stosowania w przeziębieniu i grypie.
Wskazania:
Ból o nasileniu łagodnym do umiarkowanego, w tym ból głowy, migrena, bóle stawowe, mięśniowe i kostne, bóle reumatyczne, bóle kręgosłupa, nerwobóle, bóle zębów.
Gorączka, w tym w przebiegu przeziębienia lub grypy.
Skład:
1 tabletka zawiera:
substancję czynną: paracetamol 500 mg,
substancje pomocnicze: skrobia kukurydziana, żelatyna, krzemionka koloidalna bezwodna, talk, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), magnezu stearynian.
Działanie:
Przeciwbólowe, przeciwgorączkowe.
Dawkowanie:
- Dorośli i młodzież w wieku powyżej 15 lat (>55 kg masy ciała): 1 lub 2 tabletki (500-1000 mg paracetamolu), jeśli jest to konieczne, można powtarzać co 4 do 6 godzin, aż do 6 tabletek (3000 mg paracetamolu) w ciągu 24 godzin.
- Dzieci w wieku od 6 do 9 lat (o masie ciała 22-30 kg): 1/2 tabletki (250 mg paracetamolu), maksymalnie od 4 do 6 razy w ciągu 24 godzin (tabletkę można podzielić na równe dawki).
- Dzieci w wieku od 9 do 12 lat (o masie ciała 30-40 kg): 1 tabletka (500 mg paracetamolu), maksymalnie 3 do 4 razy w ciągu 24 godzin.
- Dzieci w wieku od 12 do 15 lat (o masie ciała 40-55 kg): 1 tabletka (500 mg paracetamolu), maksymalnie 4-6 razy w ciągu 24 godzin.
Najmniejsza liczba dawek podawanych na dzień jest przeznaczona dla młodszych dzieci w danej grupie. Tabletkę należy połykać w całości, popijając dużą ilością wody. Ewentualnie, można rozpuścić tabletkę w dużej ilości wody, dobrze wymieszać i wypić. Pomiędzy dwoma kolejnymi dawkami należy zachować minimum 4-godzinny odstęp. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia dawki pominiętej. Jeśli ból utrzymuje się dłużej niż 5 dni lub gdy gorączka utrzymuje się dłużej niż 3 dni, objawy nasilą się lub pojawiają się inne objawy, należy przerwać leczenie i skonsultować się z lekarzem. W przypadku wątpliwości dotyczących stosowania leku należy zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty.
Podmiot odpowiedzialny:
Accord Healthcare Polska Sp. z o.o.
Przeciwwskazania:
Uczulenie na paracetamol lub którykolwiek z pozostałych składników leku wymienionych w punkcie 6. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat.
Przechowywanie:
Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Działania niepożądane:
Lek Paracetamol Accard jak każdy lek, może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Działania niepożądane występujące rzadko (1 do 10 pacjentów na 10 000): niektóre choroby krwi, w tym: agranulocytoza, małopłytkowość, plamica małopłytkowa, niedokrwistość hemolityczna, leukopenia, zaburzenia płytek krwi (zaburzenia krzepnięcia) i zaburzenia komórek macierzystych (zaburzenia powstawania komórek krwi w szpiku kostnym)., reakcje alergiczne, depresja, dezorientacja, omamy, drżenie, bóle głowy, zawroty głowy, złe samopoczucie, gorączka, nadmierne uspokojenie, zaburzenia widzenia, obrzęk (nieprawidłowe nagromadzenie płynu pod skórą), ból brzucha, krwawienie z jelit lub żołądka, biegunka, nudności, wymioty, zaburzenia czynności wątroby, niewydolność wątroby, żółtaczka (z objawami takimi jak zażółcenie skóry i oczu), martwica wątroby (obumieranie komórek wątrobowych), wysypka, świąd, nadmierne pocenie się, pokrzywka, czerwone plamy na skórze, obrzęk naczynioruchowy z objawami takimi jak obrzęk twarzy, warg, gardła lub języka.
Interakcje:
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, również tych wydawanych bez recepty. Nie należy stosować leku Paracetamol Accord w połączeniu z innymi lekami zawierającymi paracetamol. Należy omówić stosowanie leku Paracetamol Accord z lekarzem w przypadku przyjmowania jednego z następujących leków: metoklopramidu lub domperidonu (leki stosowane w leczeniu nudności i wymiotów), kolestyraminy (stosowana w celu obniżenia poziomu cholesterolu), warfaryny i innych pochodnych kumaryny (leki stosowane w celu rozrzedzenia krwi), szczególnie w przypadku, gdy konieczne jest codzienne przyjmowanie paracetamolu przez dłuższy czas, salicylamidu (środek przeciwbólowy), probenecydu (stosowany w leczeniu dny moczanowej), izoniazydu i ryfampicyny (stosowane w leczeniu gruźlicy), lamotryginy lub fenytoiny (stosowane w leczeniu padaczki), barbituranów lub karbamazepiny (leki powodujące rozluźnienie i senność), ziela dziurawca (stosowane w leczeniu depresji), chloramfenikolu (antybiotyk), zydowudyny (stosowana w leczeniu AIDS). Jeśli pacjent planuje jakiekolwiek badania laboratoryjne (badania krwi, analiza moczu, testy skórne, itp.), należy poinformować lekarza o przyjmowaniu tego leku, ponieważ może mieć wpływ na wyniki tych badań. Nie należy spożywać dużych ilości alkoholu podczas przyjmowania leku Paracetamol Accord.
Ostrzeżenia i środki ostrożności:
Przed rozpoczęciem stosowania leku Paracetamol Accord należy omówić to z lekarzem w przypadku, gdy pacjent: przyjmuje inne leki zawierające paracetamol, ponieważ może to prowadzić do poważnego uszkodzenia wątroby, ma stwierdzoną chorobę nerek lub wątroby (w tym zespół Gilberta lub ostre zapalenie wątroby), ma stwierdzony niedobór enzymu o dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, cierpi na niedokrwistość hemolityczną (nieprawidłowy rozpad krwinek czerwonych), regularnie spożywa duże ilości alkoholu, chorujący na astmę ma nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy, jest odwodniony lub długotrwale niedożywiony. W przypadku wysokiej gorączki, objawów wtórnego zakażenia lub utrzymywania się objawów przez okres dłuższy niż trzy dni, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Bólu głowy spowodowanego nadużywaniem leków przeciwbólowych nie należy leczyć przez zwiększanie dawki (w takim przypadku przed przyjęciem leków przeciwbólowych należy skonsultować się z lekarzem).
Dodatkowe informacje:
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych, dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.