szukana oferta jest nieaktualna - może podobny przedmiot? zobacz więcej aktualnych ofert

OBSZERNA MONOGRAFIA GENERAŁ JÓZEF ZAJĄCZEK 1752 (2056011972)



Licytacja: 49,99 zł

Nie było ofert kupna

Zakończona o 20:39 dnia 23.01.2012 r.

Kategoria: Historia Polski
Lokalizacja: Kraków


Zobacz aktualne oferty
aktualne przedmioty sprzedającego

Parametry

Stan
Używany
Język
polski
Tematyka
Władcy, dowódcy, wybitne postaci
Rok wydania (xxxx)
1975
Okładka
twarda z obwolutą

oferta nr 2056011972


Opis



KLIKAJĄC TUTAJ MOŻESZ ŚCIĄGNĄĆ LUB OTWORZYĆ PLIK ZE SPISEM KOMPLETNYM

JADWIGA NADZIEJA
GENERAŁ JÓZEF
ZAJĄCZEK
1752—1826
Wydawnictwo
Ministerstwa
Obrony
Narodowej
Obwolutę, okładkę i stronę tytułową projektował
KONSTANTY SOPOCKO
Redaktor
BARBARA KOSIOREK-DULTAN
Redaktor techniczny MARIA BRASZCZYK
Nadzieja Jadwiga, Generał Józef Zajączek, 1752-1826, Warszawa 1975, Wydawn Min Obrony Naród 80, s 616, 82 ii , 7 szkiców, 1 genealogia, tabl

Praca przedstawia życie i działalność jednego z naj aktywniejszych polskich jakobmów w wojsku, szermierza demokracji kościuszkowskiej, pierwszej osoby po Naczelniku Kościuszce w czasie powstania 1794 r , następnie francuskiego generała walczącego pod sztandarami napoleońskimi a potem znów polskiego generała, mającego niewątpliwe zasługi w organizacji armii Księstwa Warszawskiego, który wraz z nią przeszedł cały szlak bojowy az do krwawej bitwy nad Berezyną W ostatniej czesci książki Czytelnik poznaje postać księcia namiestnika i jego rządy w Królestwie Polskim





SPIS TREŚCI

Wstęp ................. U
Część piermsza
OD KAMIEŃCA DO PRAGI (1752 - 1794)
Rozdział I. POCZĄTEK DROGI (listopad 1752 - wrzesień 1788) ... 27
Rodowód ................ 27
Konfederat barski.............. 35
Na ziemi tureckiej.............. 44
U boku hetmana Branickiego............ 55
Rozdział II. LATA WIELKIEGO PRZEŁOMU (październik 1788 -
sierpień 1792)............... 73
Sejm Czteroletni ... . ........ 73
Wojna polsko-rosyjska 1792 r............ 91
Rozdział III. POWSTANIE KOŚCIUSZKOWSKIE 1794 R...... 117
Okres przygotowań do powstania........-. . . 117
Bitwa pod Racławicami (4 kwietnia).......... 131
Bitwa pod Chełmem (8 czerwca)........... 138
Na przedpolach Warszawy (9-10 lipca)......... 163
Obrona Woli................ Ib9
Prezes Sądu Kryminalnego Wojskowego......... 183
Obrona Pragi................ 192
Część druga
OD OŁOMUŃCA DO BEREZYNY (1794 - 1812)
Rozdział I. WIĘZIEŃ AUSTRIACKI (listopad 1794 - luty 1796) . . . 211
W Ołomuńcu................ 214
W Josephstadt .............. 216
Rozdział II. W ARMII WŁOSKIEJ BONAPARTEGO (luty 1796 - maj 1798) 220
Ośrodki emigracji polskiej............ 220
W stolicy Francji............... 226
Kampania włoska............- 231
W Brescji................ 235
Rozdział III. W KRAJU PIRAMID I SFLNKSÓW (maj 1798 -
październik 1801).............. 239
Przygotowania do wyprawy........ ... 239
Podbój Malty............... 243
Kierunek: Aleksandria............. 245
Marsz na Kair........ ..... 250
Gubernator prowincji . . .... .... 255
Pod komendą gen. Jana Klebera...........275
Jakub (Jacąues) Menou głównodowodzącym . . . ... 282
Klęska Francuzów pod Abukirem..... ..... 284
Bitwa pod Kanopą.............. 286
Ostatni akt epopei.............. 288
Rozdział IV. W ARMII WŁOSKIEJ I W WIELKIEJ ARMII
(listopad 1801 - sierpień 1806)......... .298
Rozdział V. DOWÓDCA LEGII PÓŁNOCNEJ (20 września 1806 -
23 stycznia 1807).............. 310
Rozdział VI. POWRÓT DO POLSKIEJ ARMII (grudzień 1806 -
czerwiec 1807)...... ........ 319
W przededniu wielkich przemian........... 319
Komisja Rządząca.............. 322
Utworzenie Wojska Polskiego ..... .... 323
Pod Grudziądzem..... ........ 326
Korpus obserwacyjny nad Omulwią . . . .... 327
Spór z księciem Józefem . .... ... 341
Dalsze działania nad Omulwią...... .... 344
Rozdział VII. W ARMII KSIĘSTWA WARSZAWSKIEGO
(lipiec 1807 - marzec 1809)...... ..... 353
Rozdział VIII. WOJNA POLSKO-AUSTRIACKA 1809 R. . . . .365
Sytuacja polityczna w przededniu wojnv......... 365
Siły obu stron...... ........ 367
Stan armii austriackiej ... ........ 367
Stan armii Księstwa Warszawskiego . . . . 368
Wybuch wojny......... .... 369
W pościgu za nieprzyjacielem ........... 389
Przegrana bitwa .... .......... 390
Końcowa faza kampanii . ........... 395
Rozdział IX. ROK 1812............. 402
Przygotowania do drugiej „wojny polskiej....... 402
Początek kampanii.............. 419
Pod Smoleńskiem . . . 426
Borodino . . .... ...... 434
Kontrofensywa armii rosyjskie) . 439
Odwrót . . 443
Ostatnia bitwa . 453
Część trzecia
KSIĄŻĘ NAMIESTNIK (1814 - 1826)
Rozdział I OKRES PRÓBY I NADZIEI (1814-1820)..... 467
Odbudowa wojska polskiego....... . . 467
Rządy namiestnika . . . 480
Dzień powszedni namiestnika 487
Pierwszy sejm Królestwa (1818) 492
W uznaniu zasług . 494
Walka o wolność druku . 497
Rozdział II. OKRES BURZY I REAKCJI (1820-1825)......501
Drugi sejm Królestwa (1820) . . ....... 501
Ciężkie lata...... . . . 505
Raport Zajączka o stanie kraju . . . 514
Trzeci sejm Królestwa (1825) .... . 519
Rozdział III. U SCHYŁKU ŻYCIA . . .523
Nowy władca Królestwa Polskiego .... 523
Śmierć namiestnika . . .... 526
Zakończenie ... . . ....... 533
Bibliografia ... ..............537
Indeks nazwisk . ... ....... 560
Indeks nazw geograficznych . .... 593
Spis ilustracji .... . . 611
Spis szkiców .... . .. .. 615







Indeks nazw geograficznych

Abu Gire w (Egipt) Abukir m nad M Sródz (Egipt) Abukir zatoka i półwysep Abruzzy g (Włochy) Adrianopol (dziś: Edirne) m u ujścia rz Tundzy do Maricy (Turcja) Afryka Ajaccio m (Francja) Akerman (Białogród) m nad Dniestrem (USRR) Akka (Saint Jean d^cre) m i kraj w Izraelu Aleksandria w (Opatówek woj kaliskie) Aleksandria m na zach od ujścia Nilu (Egipt) Jullien fort Kolumna Pompejusza Leturcą fort Marabu fort Necropolis Nicopolis Stary Port Wielki Port Wzgórze Kleopatry Alcppo m (Syria) Alpy Karnijskie Alquam m (Egipt) Ameryka Anglia Antibes m nad M Śródz (Francja) Apulia kraina (Włochy) Arcole w w Lombardii nad rz Alpone (Włochy) Asiout (Asjut) prowincja (Egipt) Asola m między Padwą a Bełlune Atfieh prow i m (Egipt) Auerstadt (Auerstedt) m nad rz Soławą w Saksonii (NRD) Augsburg m w Bawarii (RFN) Augustowskie Augustów m (woj suwalskie) Austerlitz (Slavkov Sławków) m na Morawach (CSRS) Austria Austria Górna Avincio rz Awłnion (Avignon) m nad Rodanem (Francja) Azja B Babia k Warszawy w Baharich (Baharłja Wahat et Baharija) oaza (Egipt) Bałta m (USRR) Bałkany g Bar m nad rz Row dopływem Bohu (USRR) Baranów w (woj olsztyńskie) Baran n Odrówką (BSRR) Bartoszyce m (woj olsztyńskie) Bas Pó depart (Włochy) Bawaria kraina hist w dorzeczu Dunaju i górnego Menu (RFN) Bazardzik w obecnie m w Dobrudży (Rumunia) Bazylea m nad Renem stolica kantonu (płn zach Szwajcaria) Belbeis m (Egipt) Belefieh m (Egipt) Belgia Bendery m nad Dniestrem (Mołdawska SRR) Beni Souef (Suef Suejf) prow i m (Egipt) Benhasse prowincja (Egipt) Benouafi (Bagouse) m (Egipt) Benzal w (Egipt) Berlin m przy ujściu Sprewy do Haweli Berezyna rz (BSRR) Berezyna m (BSRR) Besarabia kraina hist między Dniestrem Prutem i wybrz M Czarnego Bialski cyrkuł Biała w (woj olsztyńskie) Biała Cerkiew m nad rz Roś (USRR) Biała Podlaska Biała Śląska Białołęka Dworska k Warszawy Białostocki obwód Białystok Bielefeld m w Nadrenii (RFN) Bielica k Nowogródka (BSRR) Bilek (Bułgaria) Błaszki m (woj łódzkie) Błędów n Pilicą Błociszewo Błonie (woj stół warszawskie) Błotnica (woj radomskie) Bober rz lewy dopływ Berezyny (BSRR) Bobolice Bobrowiec (woj stół warszawskie) Bobrowniki m nad Wisłą (woj bydgoskie) Bobrujsk m (BSRR) Bobyra (BSRR) Bogaz w (Egipt) Bolimów (woj skierniewickie) Bolonia m (Włochy) Bordas m Borkowice (woj chełmskie) Borodino w (BSRR) Borowsk (RFSRR) Borów w (woj lubelskie) Boruszkowce m w obw żytomierskim (USRR) Boruszkowiecka Grobla (USRR) Borysów m nad rz Berezyna (BSRR) Bosutów k Kiakowa Boulacą przedmieście Kairu (Egipt) Boulogne k Paryża (Francja) Bour w (Egipt) Bracław m nad rz Boh (USRR) bracławskie województwo Braiłow (Braiłów) m nad rz Brahinką (USRR) ^KiśiliiwilyyijfeigjiiiiJiioMjaPjliyiijii Braniewo nad Pasłęka (woj olsztyńskie) Brasław m obw witebski (BSRR) Brenner przełęcz (Austria) Brescja (Brescia) m w Lombardii (Wiochy) Brixen nu w Tyrolu (Płn Włochy) Brno m na Morawach (CSRS) Brody m (USRR) Bronowice (woj lubelskie) Bronnice w (RFSRR) Bruksela stolica Belgii Bryły w (BSRR) Brzeskie województwo Brześć (Litewski) n Bugiem (BSRR) Brześć Kujawski m nad rz Zgłowiączką (woj bydgoskie) Brzeźno (woj chełmskie) Bug rz Bukareszt stolica Rumunii Burdąg w (woj olsztyńskie) Buzeo (Buzau Buzeu) przełęcz w Karpatach Wsch (Rumunia) bydgoski depart Bydgoszcz m nad rz Brdą Bzura rz lewy dopływ Wisły Camperdown m Campo Formio w w Wenecji Julijskiej (płn Włochy) Carewo Zajmiszcze w (RFSRR) Carrara m (Włochy) Carskie Sioło m w obw leningradzkim (RFSRR) Castiglione m (Włochy) Celowiec (Klagefurt) m (Austria) Chalons sur Marne m (Francja) Charlottenburg m k Berlina (NRD) Charłupia Mała w nad Wartą (woj sieradzkie) Charłupia Wielka w nad Wartą (woj sieradzkie) Chełm Lubelski m nad rz Uherką Chełmska ziemia zob ziemia chełmska Chełmskie Chere Tamee w (Egipt) Cherouee w (Egipt) Chieti m (środk Włochy) Chocim m nad Dniestrem (USRR) Chołopce w (USRR) Cieplice Śląskie (woj jeleniogórskie) Cieszyn m nad Olzą (woj bielsko bial skie) Cieśnina Messyńska Cimkowice w (BSRR) Civita Vecchia m (Włochy) Clairefontainc m (Francja) Col de Tarvis przełęcz (Alpy Karnijskie) Cozzo wyspa k Malty Cudnów m obw żytomierski (USRR) Cuvinvusoe w (Egipt) Cypr wyspa Czarnogórze g Czechy kraina hist w Czechosłowacji Czekień m (USRR) Czeladź m (woj sieradzkie) Czereja (BSRR) Czerniaków w zob Warszawa dzielnice Czernigorod m (LSRR) Czerniszna rz Czerskie województwo Czerwona Karczma k Maciejowie (woj siedleckie) Czerwonne w (BSRR) Częstochowa m wojew Czirikow m k Moskwy (RFSRR) Czyste zob Warszawa dzielnice Czyżów k Błotnicy (woj radomskie) Ćmielów m (woj tarnobrzeskie) D Dacja prow rzymska (w przybliżeniu teren dziś Rumunii) Damanhur (Damanhour) m w delcie Nilu (Egipt) Damietta m i port w delcie Nilu (Egipt) Dania Darmstadt m w Hesji (RFN) Dąbrówno (Dąbrowno) m (woj olsztyńskie) Delta Nilu (Egipt) Dembowitz zob Dębowiec Desienka rz Dębowiec m (woj olsztyńskie) Dlubnia w (woj krakowskie) Dniepr rz (ZSRR) Dniestr rz (ZSRR) Dobra m (woj konińskie) Dobre Miasto m nad Łyną (woj olsztyńskie) Dobrejka m (BSRR) Dobry Las k Stawisk (woj suwalskie) Dobrzeć (woj kaliskie) Donauwórth m nad Dunajem (RFN) Dorohusk m (woj chełmskie) Dorohobuż m (RFSRR) Drawa rz prawy dopływ Noteci Drezno m i port n Łabą (NRD) Schlossgasse Dubienka m n Bugiem (woj chełmskie) Dubniki (woj chełmskie) Dubno m nad rz Ikwą (USRR) Dubrowno (Dubrowna Dąbrowna) m nad Dnieprem (BSRR) Dunaj rz Dunaj Dolny rz Duży Szymanów w (woj olsztyńskie) Działdowo m nad rz Działdówką (woj ciechanowskie) Działoszyce m nad rz Nidzicą (woj kieleckie) Dziemierzyce m (woj kieleckie) Dźwina rz (ZSRR) E Edkou w (Egipt) Egipt Egipt Dolny Egipt Górny El Arisz m i port nad M Śródziemnym El Hauke w (Egipt) Ellahoun (Egipt) El Memont w (Egipt) El Zawieh m (Egipt) Ełk m (woj suwalskie) Embabeh w (Egipt) Embarcadaire w (Egipt) Engelsburg zob Pokrzywno Eomino wyspa k Malty Erfurt m nad rz Gerą (NRD) Europa Europa południowo zachodnia Europa środkowa Europa zachodnia Falenty k Raszyna (woj stół warszawskie) Fajum (El Fayoum) prowincja i m w płn Egipcie Fajum (Fayoum) w w Opatówku (woj kaliskie) Fastów (USRR) Fatah (Fetar) m (Egipt) Fehn w (Egipt) Fedorowskoje (BSRR) Ferrara m (Płn Włochy) File w (RFSRR) Filipowo (woj suwalskie) Florencja (Firenze) m nad rz Arno (Włochy) Focza (Bułgaria) Fokszany (Focsani) m w obw Gałacz (wsch Rumunia) Fontainebleau m (Francja) Francja Frankfurt n Menem m (RFN) Frejus m i port (Francja) Friedland (Frydland obecnie Prawdinsk) m nad rz Łyną obw kaliningradz ki (RFSRR) Friesach m (Austria) G Gacko (Bułgaiia) Galicja Galicja Wschodnia Galicja Zachodnia Gamzein m (Egipt) Garah m i oaza (Egipt) Gaza m Gdańsk m Gdańsk Wrzeszcz Geamma okręg (Egipt) Genewa m nad Jez Genewskim (Szwajcaria) Genua m w Ligurii (Włochy) Gibebat w (Egipt) Gibraltar m twierdza i baza na płd krańcu Płw Pirenejskiego Gizeh zob Giza Giza (Gizeh) m nad Nilem w pobliżu Kairu (Egipt) Giżycko m (woj suwalskie) Głosków w (woj stół warszawskie) Głowaczów w (woj radomskie) Gniewoszów w (woj lubelskie) Gniezno m (woj poznańskie) Gołąb m nad Wisłą (woj lubelskie) Gołdap m (woj suwalskie) Gołków m nad rz Jeziorka (woj stół warszawskie) Gorodnia w (BSRR) Gorycja (Włochy) Gotha m (NRD) Gostynin m nad rz Skrwą (woj płockie) Góra Kościejowska (woj kieleckie) Góra Puławska m nad Wisłą (woj lubelskie) Górce w (ob część Warszawy) Gratz (Graz) m (Austria) Greiffenburg m (Austria) Grobla Boruszkowiecka (USRR) Grochów w (zob Warszawa dzielnice) Grodno m nad Niemnem (BSRR) ( Gródek (Gródek Jagielloński) m nad rz Warszycą (USRR) Grójec m (woj radomskie) Grójecki powiat Grudziądz m nad Wisłą (woj toruńskie) Kondersztyn Przedmieście Kwidzyńskie Gruszczyce gm (woj sieradzkie) Gruszów w (woj krakowskie) Gurobala w (Bułgaria) Guttstadt zob Dobre Miasto Gżack (RFSRR) H Haga (Haye) m (Holandia) Hagenau m w Alzacji nad rz Moder (Francja) Hamburg m nad Łabą (RFN) Heliopolis m gr w staroż Egipcie obecnie dzielnica Kairu Hiszpania Holandia Hołynka m (woj suwalskie) Horodcze (BSRR) Hrubieszów m nad Huczwą (woj zamojskie) Hryców (Gricew) m nad rz Chomorem (dopływ Słuczy) (USRR) I Igołomia m (woj krakowskie) Illahoun w (Egipt) Iława Pruska (ob Bagrationcwsk) m obw kaliningradzki (RFSRR) Iłża m (woj kieleckie) Imbramowice w (woj krakowskie) Indie Inflanty kraina hist nad Zatoką Ryską Inków (BSRR) Inowłódź m (woj piotrkowskie) Inowrocławskie województwo Izmaił twierdza m i port nad rz Kilią (USRR) Iwan w k Słucka (BSRR) Jabłonna (woj stół warszawskie) " Jaffa (Jafa) m i port nad M Śródziemnym Jakszyce w (BSRR) Jankowice w (woj kieleckie) Jankowice w (woj radomskie) Janowiczki w (woj kieleckie) Janowiec nad Wisłą (woj lubelskie) Janów k Pikowa (USRR) Janów m (woj olsztyńskie) Jarosław m nad Sanem (woj przemyskie) Jassy m (Rumunia) Jazgarzew w (woj stół warszawskie) Jazgarzew w (woj olsztyńskie) Jedlińsk m (woj radomskie) Jedwabne m (woj łomżyńskie) Jelizawetgrad m (USRR) Jemappes m (Belgia) Jena m nad Soławą (NRD) Jerozolimskie rogatki zob Warszawa Jeruzalem w (ob część Warszawy) Jeziorka rz Jeziorna w nad rz Jeziorka (ob m woj stół warszawskie) Josephstadt m (CSRS) Józefów n Wisłą (woj lubelskie) Judenburg m (Austria) Juliak (Juliers) m Jurborg m (LSRR) Jurowo w k Wołkowa (BSRR) K Kair m (Egipt) Brama Zwycięstwa Kalabria kraina hist (Płd Włochy) Kaliskie depart Kaliskie Kaliskie wojew Kalisz Kalwaria Zebrzydowska m (woj krakowskie) Kaługa m nad Oką (RFSRR) Kamieniec Podolski m nad Smotryczem (USRR) Kamień k Dorohuska (woj chełmskie) Kamienna rz Kamionna w (woj skierniewickie) Kanał Aleksandryjski (Egipt) Kanał Józefa (Egipt) Kandia (Iraklion) m na Krecie Kaniów n Dnieprem (USRR) Kanopa m (Egipt) Kapitol zob Rzym Karczew m (woj stoi warszawskie) Karpaty g Karyntia kraina hist (Austria) Katowice m Kazimierz Dolny n Wisłą (woj lubelskie) Kętrzyn m (woj olsztyńskie) Kielce m Kielecki cyrkuł Kieleckie Kijowskie województwo Kijów m (USRR) Kilia (Kiliju) (USRR) Klagefurt zob Celowiec Klewań m (USRR) Kładniów w (USRR) Kłodawa ni (woj konińskie) Kobryń m nad Muchawcem (BSRR) Kobylin k Grójca (woj radomskie) Kobyłka (woj stół warszawskie) Kobyzewo (BSRR) Kolno m (woj łomżyńskie) Koło m nad Wartą (woj konińskie) Kołobrzeg m (woj koszalińskie) Komorowo w (woj olsztyńskie) Konary m (woj radomskie) Koniecpol m nad Pilicą (woj częstochowskie) Konin m nad Wartą Koniński obwód Koniusza w (woj kieleckie) Konstantynopol (Stambuł Istanbul) m (Turcja) Konstantynów m nad rz Słuczą (USRR) Końska Wola (Końskowola) m nad Kuro wką (woj lubelskie) Końskie m (woj kieleckie) Kopyś w (BSRR) Korsyka wyspa na M Śródz Korytnia w (BSRR) Korytnica m (USRR) Kościelna Wieś (woj kaliskie) Kot w (woj olsztyńskie) Koum Chesik m (Egipt) Kowel m nad Turią (USRR) Kowno m (LSRR) Kozienice m (woj radomskie) Kozludżi w (Bułgaria) Kozłów Lubelski Koźminek w nad rz Gajową (woj kaliskie) Kórnik m (woj poznańskie) Krakowski cyrkuł Krakowskie Krakowskie województwo Kraków Brama Floriańska Brama Sławkowska Kleparz Pałac pod Krzysztoforami Podgórze Wawel Wesołe (przedm ) Ulice Długa Grodzka Rynek Sw Anny Krasne m (BSRR) Krasnopol m (woj suwalskie) Krasnystaw m (woj chełmskie) Krasnystawski powiat Krępiec w (woj lubelskie) Królestwo Polskie (Kongresowe) Królewiec (Kaliningrad) m (RFSRR) Królikarnia w (ob część Warszawy) Krupczyce m nad rz Trościanicą (BSRR) Krutnice (RFSRR) w Krym płw Krymskoje w (RFSRR) Krzemieniec m (USRR) Krzeptów Książ m (woj kieleckie) Księstwo Mazowieckie Księstwo Oldenburskie Księstwo Warszawskie Kuchary w (woj kaliskie) Kuczuk Kainardżi (Kajnardża) w (Bułgaria) Kujawskie województwo Kujawy Kumów m k Chełma (woj chełmskie) Kuniów w (USRR) Kurlandia kraina hist (ŁSRR) Kurów m nad rz Kurówką (woj lubelskie) Kutkowo (BSRR) Kutno m (woj płockie) Kuzymat w (Egipt) Lachowce m nad Horyniem (USRR) Lady m (BSRR) Lambach m nad rz Traun (Austria) Lanckorona m (woj bielsko bialskie) Landau m (RFN) Landshut m (RFN) Laski w k Warki (woj radomskie) La Valette stolica Malty Lejda (Leyde) m w Holandii Lejpuny Lelowice m (woj krakowskie) Leoben m nad rz Mur (Austria) Lesznowola Leturcą fort zob Aleksandria Lewant nazwa krajów na wsch wybrzeżu M Śródziemnego Leyde zob Lejda Lida m (BSRR) Lidzbark Warmiński m nad Łyną (woj olsztyńskie) Liege m (Belgia) Lilienhoffen m (Austria) Linz m nad Dunajem (Austria) Lipnice n Wisłą Lipsk m w Saksonii (NRD) Lipsko k Lublina Lipsko (woj olsztyńskie) Liszków k Lejpun Litwa Lizbona (Portugalia) Lodi m (Włochy) Lombardia (Włochy) Londyn stolica W Brytanii Lozanna m (Szwajcaria) Lubar m nad rz Słuczą (USRR) Lubartów m (woj lubelskie) Lubelski cyrkuł Lubelskie Lubelskie woj Lubelszczyzna Luboml m (USRR) Luborzyca w (woj kieleckie) Lublin m Stare Miasto ul Panny Marii (Namiestnikowska) Luneville m nad rz Meurthe (Francja) Lwów m (USRR) Lyon m i port nad Rodanem (Francja) Łacha rz Łańcut m (woj rzeszowskie) Łęczna m (woj lubelskie) Łęczyca m (woj płockie) Łęczyckie województwo Łęgonice n Pilicą (woj radomskie) Łomża m nad Narwią łomżyński departament Łosznica (BSRR) Łowicz m nad Bzurą (woj skierniewickie) Łódź m Łuck m nad Styrem (USRR) Łuków m (woj siedleckie) Łyna rz M Maciejówkę w (woj siedleckie) Madich jez (Egipt) Madrjt stolica Hiszpanii Magarara w (Egipt) Magdeburg m nad Łabą (NRD) Maida m w Kalabrii (Włochy) Maków Mazowiecki m (woj ostrołęckie) Maksimowo (BSRR) Malga zob Małga Malta wyspa Małga w (woj olsztyńskie) Małojarosławiec m (RFSRR) Małopolska Manieczki w Le Mans m nad rz Sarthe (Francja) Mantersdorf w (Austria) Mantua (Mantova) m nad rz Mincio (Wło chy) Marabu fort zob Aleksandria Mareotis jez (Egipt) Markuszów m nad rz Kurówką (woj lubelskie) Marsylia m (Francja) Marymont pod Warszawą (zob Warszawa dzielnice) Materieh w (Egipt) Mazowsze Mazury Medinet el Fayoum stolica prowincji (Egipt) Mediolan (Milano) m (Włochy) Mekka m w Arabii Saudyjskiej Mellaom m (Egipt) Men rz Menouf prowincja (Egipt) Meran (Merano) m (płn Włochy) Metz m (Francja) Miasojedowo w (BSRR) Michałowice k Krakowa Michałowice k Warszawy Międzyrzec Podlaski nad Krzną (woj bial sko podlafkie) Miłoston w (USRR) Minieh zob Minja Minja (El Minja) prow i m (Egipt) Mińsk m (BSRR) Mińsk Mazowiecki (woj siedleckie) Mir m (BSRR) Mława m (woj ciechanowskie) Mniszew (woj radomskie) Modena m (Wiochy) Modlin m (woj stół warszawskie) Mogielmca m (woj ladomskie) Moguncja (Mainz) m nad Renem (RFN) Mohylew m nad Dnieprem (BSRR) Mohylów Podolski m nad Dniestrem (USRR) Mokotów w pod Warszawą ob dzielnica stolicy zob Warszawa dzielnice Mołdawia Mołodeczno m nad Uszą (BSRR) Molk opactwo (Austria) Monachium (Munchen) m (RFN) Montebello (Mombello) m nad rz Coppa (Włochy) Monte Christo wyspa Morawy srodk część Czechosłowacji Morze Czarne Morze Czerwone Morze Marmaia Morze Śródziemne Moskwa m Moszynki (BSRR) Moza rz Mozela rz Możajsk m nad rz Moskwą (RFSRR) Mrzygłow (woj sieradzkie) Mysore (Maisur) Indie Myszyniec m (woj ostrołęckie) N Nancy m nad rz Meurthe (Francja) Napiwoda (woj olsztyńskie) Nara rz Narew rz Massau księstwo Nasielsk m (woj ciechanowskie) Neapol (Napoh) m (Włochy) Neidenburg zob Nidzica Neufchatel księstwo (Francja) Nicea m (Francja) Nida rz Niderlandy Nidzica m (woj olsztyńskie) Nieborów m (woj skierniewickie) Niemcy Niemen rz Niepołomice (woj krakowskie) Nieśwież m (BSRR) Nikleh w (Egipt) Nil rz Nimes m (Francja) Nisz m (Jugosławia) Norymberga (Nurnberg) m (RFN) Nowe Miasto zob Warszawa dzielnice Nowe Miasto n Pilicą (woj radomskie) Nowogród Wielki m nad rz Wołchow (RFSRR) Nowogród m nad Narwią (woj łomżyńskie) Nowogródek m (BSRR) Nowosiółki m nad Styrem (USRR) Nowy Pazai w (Bułgaria) Nowy Sącz m Nubia kraina hist w Sudanie O Obory w (woj stół warszawskie) Ocean Indyjski Oczaków twierdza nad M Czarnym (USRR) Odessa m (USRR) Odolanów w (woj kaliskie) Odra rz Odrowąż (woj kieleckie) Odrowka rz Odrzywół m (woj radomskie) Ogrody w (woj kaliskie) Okęcie zob Waiszawa dzielnice Okuniew k Wołomina (woj stół warszawskie) Oldenbuig księstwo (Dolna Saksonia) Olecko m (woj suwalskie) Oletzko zob Olecko Olsztyn m Ołomuniec m nad rz Morawą (CSRS) Ołyka m nad rz Putfiłowką (USRR) Omulefofen zob Kot Omulew rz Opalin k W wy Opatów nad rz Opatówką (woj tarnobrzeskie) Opatówek m (woj kaliskie) Opawa m nad rz Opawą (CSRS) Opoczno m nad rz Drzewiczką (woj piotrkowskie) Opoczyński powiat Opole Lubelskie Opole Śląskie Orlau zob Orłowo Orłowo w (woj olsztyńskie) Orsinovo m (Włochy) Orsza m nad Dnieprem (BSRR) Ortelsburg zob Szczytno Osiny m (woj kieleckie) Ostrołęka m nad Narwią Ostróda m nad Jez Drwęckim (woj olsztyńskie) Ostróg m (USRR) Ostrów Mazowiecka m (woj ostrołęckie) Ostrów Wielkopolski (woj kaliskie) Ostrówek w (woj stół warszawskie) Oszmiana m nad rz Oszmianką (BSRR) Ozorków m (woj łódzkie) Pabianice m (woj łódzkie) Palmanova m (Włochy) Panki w (RFSRR) Paryż stolica Francji Boulevard de la Madelaine Champs Elysees de Lilie Luwr Łuk Triumfalny Quai de Voltaire St Honore Tempie (więzienie) de Victoire Wersal Pasym m (woj olsztyńskie) Pawołocz m (USRR) Peschiera m (Włochy) Petersburg (Leningrad) m (RFSRR) Piaseczno m nad rz Jeziorka (woj stół warszawskie) Piaski Luterskie k Lublina (ob dzielnica Lublina) Piekary (woj krakowskie) Piemont kraina hist we Włoszech Pietropawłowska twierdza (LSRR) Pietrasken zob Pietrasze Pietrasze w (woj suwalskie) Pilica rz Pińczów m nad Nidą (woj kieleckie) Piotrków (Trybunalski) m nad rz Strawą Piramidy (Egipt) Pireneje g Pirzepice w (woj sieradzkie) Pleszczenice m (BSRR) Plewna (Plevlje) m (Bułgaria) Pławnice (woj chełmskie) Płock m Płocki departament Płockie województwo Płońsk m (woj ciechanowskie) Pniow m (woj tarnobrzeskie) Podgórze m w pobliżu Krakowa (ob dzielnica Krakowa) Podole Podolskie województwo Podolsk m (RFSRR) Pokrzywno w (woj olsztyńskie) Połaniec m nad rz Czarną (woj tarnobrzeskie) Polesie kiaina hist Połonne m (USRR) Połtawa m (USRR) Półwysep Iberyjski Pomorze Pomorze Zachodnie Poniemonie nad Niemnem (LSRR) Porta Porta Ottomanska zob Turcja Portugalia Porzecze (BSRR) Potok w k Kaniowa (USRR) Poznań m nad Wartą Poznański departament Poznańskie województwo Powązki m pod Warszawą zob Warszawa dzielnice Pracka Wołka (woj radomskie) Praga (Praha) stolica CSRS Praga zob Warszawa dzielnice Pratzcn (Prace) wzg pod Austerlitz (CSRS) Piądnik rz Prędocin w (woj radomskie) Pregoła rz Piepolje (Bułgaria) Preszow m w Słowacji (CSRS) Pronino (BSRR) Prosna rz Proszowice m (woj krakowskie) Prusy Prusy Wschodnie Przasnysz m (woj ostrołęckie) Przecławice w (woj kieleckie) Przedbórz m nad Pilicą (woj piotrkowskie) Przedec? m (woj płockie) Przeganisko k Małgi młyn (woj olsztyńskie) Przemienice w (USRR) Przemyskie Przemyśl m nad Sanem Przerosi w (woj olsztyńskie) Przezdzienk w (woj olsztyńskie) Przybyszew w (woj radomskie) Przysowa w (woj olszt)nskie) Przysucha m (woj radomskie) Przytyk (w oj radomskie) Puławy m nad Wisłą (woj lubelskie) Pułtusk m nad Narwią (woj ciechanowskie) Pusterthal (Austria) Pustynia Syryjska Pyzdry m nad Wartą (woj poznańskie) Quardasz w (Egipt) R Rachow n Wisłą (woj tarnobrzeskie) Racławice m (woj kieleckie) Racławice w (Opatowek woj kaliskie) Radom m Radomski cyrkuł Radomka rz Radomski powiat Radomsko m nad Radomką (woj pioti kowskie) Radziejow m (woj włocławskie) Radzymin m (woj stół warszawskie) Radzyn (Podlaski) nad rz Białka Raguza (Dubrownik) port nad Adnaty kiem (Jugosławia) Rahmanieh m n Nilem (Egipt) Rajgrod m nad Jez Rajgrodzkim (woj łomżyńskie) Rajewo w (BSRR) Rakowiec w zob Warszawa dzielnice Raków w (ob częsc Warszawy) Rastemburg zob Kętrzyn Raszyn w (woj stół warszawskie) Raudah wyspa Rawa Mazowiecka m nad rz Rawką (woj skierniewickie) Rawka rz Rawskie Rawskie województwo Razgrad m (Bułgaria) Reichenbach m (NRD) Ren rz Reszel m (woj olsztyńskie) Rimnik rz (Mołdawia) Rivoh m nad rz Adygą (Włochy) Rodosto Rohajłowo m (BSRR) Romanów m (BSRR) Rosienie m nad rz Rossianką (LSRR) Rosja Rostoka k Doiohuska (woj chełmskie) Rozetta (Egipt) Rozkosz w k Warszawy Rozwadow m nad Sanem (woj tarnobrzeskie) Rozestwiennoje w (BSRR) Rog w (woj olsztyńskie) Rozan m nad Narwią (woj ostrołęckie) Rubicon departament (Włochy) Rudnia w (BSRR) Ruszczuk (Ruse) m (Bułgaria) Ruzajpol zob Usciług Ryczywoł Ryga m (ŁSRR) Rzeczpospolita Lombardzka Rzeczpospolita Polska Rzeszów m Rzędowice w (woj kieleckie) Rzym m (Włochy) Kapitol Saćan jez na płd zach od Austerlitz (CSRS) Saint Cloud k Paryża m (Francja) Saint Denis m w pobliżu Paryża (obecnie dzielnica Paryża) Saint Germain en Laye k Paryża (Francja) Saint Jean d(Acre zob Akka Saint Maunce w (Egipt) Saint Michel w (Austria) Saint Veit (Austria) Saint Vincent przylądek Saksonia Saksonia Dolna Salahieh m (Egipt) Salheyen w (Egipt) Salwę m (Bułgaria) Salzburg m (Austria) Sambra (Sambre) rz Sammallout m (Egipt) San rz Sandomierskie Sandomierskie województwo Sandomierz m nad Wisłą (woj tarnobrzeskie) San Domingo wyspa (Haiti) Sankt Petersbuig zob Petersburg Sardynia wyspa Savannah m (Stany Zjednoczone) Scheifhng w (Austria) Schonbrunn zob Wiedeń Sediman m (Egipt) Semmering przełęcz w Alpach wsch (Austria) Serebrjszcze Seret rz Serock m (woj stół warszawskie) Sępolno (Krajeńskie) Sieciechów m (woj radomskie) Siedlce m Siedlecki cyrkuł Sielce w pod Warszawą (zob Waisza wa dzielnice) Sieradz m nad Wartą Sieradzka ziemia Sieradzki powiat Sieradzkie Sieradzkie województwo Siewierz m nad Czarną Przemszą (woj katowickie) Silistna a Syhstna m (Bułgaria) Siout prowincja (Egipt) Sjenica m (Bułgaria) Skalbmierz m nad Nidzicą (woj kieleckie) Skaryszew (woj kieleckie) Skierniewice m Sławków m nad Białą Przemszą (woj katowickie) Sławuta (USRR) Sławkowo zob Austerlitz Słomniki m nad Szreniąwą (woj krakowskie) Słonim m nad rz Szczarą Słowacja Słuck m nad rz Słuczą (BSRR) Służew w k Warszawy (zob Warszawa dzielnice) Słuzewiec w k Waiszawy (zob Warszawa dzielnice) Smoleńsk m nad Dnieprem (RFSRR) Przedmieścia Krasnieńskie Mscisławskie Nikolskie Raczeńskie Rostowskie Wyłom Zygmuntowski B i a m y Dnieprowska Mołochowska Nikolska Smorgonie m (LSRR) Smotrycz rz dopływ Dniestru (USRR) Smyrna (Izmir) m nad M Egejskim (Turcja) Sobótka w (woj kaliskie) Sochaczew m nad Bzurą (woj skierniewickie) Sofia (Bułgaria) Soli w (Egipt) Spaskuplia w (BSRR) Szpittal m (Austria) Stachów m nad rz Berezyną (BSRR) Stambuł zob Konstantynopol Stanisławów k Radzymina (woj stół warszawskie) Stany Zjednoczone Ameryki Północnej Stary Konstantynów zob Konstantynów Stawiska (woj suwalskie) Stawiszyn m (woj kaliskie) Stawka Cienia lub Pokrzywnica strumień (woj kaliskie) Stebna (BSRR) Stołowicze m nad Szczarą (BSRR) Stiasburg m nad iz (Fiancja) Studzianka w (BSRR) Stulno m (woj chełmskie) Styria kraina (Austria) Suchedniów m nad iż Łączną (woj kieleckie) Suez m i port w Egipcie Suhl m (NRD) Sund cieśnina Suwałki m nad rz Hańczą Sybir (Syberia) Sybibill Allem w (Egipt) Sycylia wyspa Syria Szarkiefi (Charkiefi) w (Egipt) Szczecin m i port nad Odrą Szczekociny m nad Pilicą (woj częstochowskie) Szczęsliwice w pod Warszawą (ob częsc Warszawy) Szczuczyn m (woj łomżyńskie) Szczytno m (woj olsztyńskie) Szebreis (Khobrakitt) w (Egipt) Szeinowy Ostróg (BSRR) Szełkanowo (BSRR) Szepietówka m (USRR) Szirkowo (BSRR) Szkłów m nad Dnieprem (USRR) Szulmierzyce w (woj kaliskie) Szumią (ob Kolarovgrad) m i twierdza (Bułgaria) Szwajcaiia Szwecja Szydłowiec m (woj radomskie) Śląsk Środa Wlkp (woj poznańskie) Świca Blendzianowa (woj kaliskie) Swica Chinowa (woj kaliskie) Świdnica m (woj wałbrzyskie) Swidno n Pilicą Swiclz m (USRR) Świętego Piotra wysepka k Sardynii Taboi góra (Syria) Taganrog port nad M Azowskim (RFSRR) Taplica rz Tarczyn m (woj stół warszawskie) Targowica m (USRR) Tarnogród m (woj zamojskie) Tatutino m (BSRR) Tatary w (woj lubelskie) Tczew m (woj gdańskie) Teby m (Górny Egipt) Tempie zob Paryż Terespol m nad Bugiem (woj bialskopodlaskie) Teretinka w (BSRR) Terraneh w (Egipt) Tetylkowice na Wołyniu (BSRR) Thella (Talleh) w (Egipt) Tokarówka wyspa (woj płockie) Tokary k Płocka Tołczyn (BSRR) Tomaszów Mazowiecki m (woj piotrkowskie) Tonie w (woj krakowskie) Toruń m nad Wisłą Traun rz (Austria) Tiebinje (Bułgaria) Treviso m (Włochy) Trzesn m (woj tarnobrzeskie) Tulczyn m nad rz Sielnicą (USRR) Tulon m (Francja) Turcja ^ Turek m (woj konińskie) Tutrakan m (Bułgaria) Tykocin m nad Narwią (woj białostockie) Tylża (Sowietsk) m nad Niemnem (RFSRR) Tyniec m nad Wisłą (woj krakowskie) Tyrnowo m (Bułgaria) Tyrol U Uchanka k Dubienki (woj chełmskie) Uchołd w (BSRR) Uciechow w (woj kaliskie) Udine m (Włochy) Ukraina Ulm m nad Dunajem (RFN) Uniejow m nad Wartą (woj konińskie) Urbino fort (Włochy) Urzędów m (woj lubelskie) Uspienskoje (BSRR) Usciług (Ruzajpol) m (USRR) La Valette stolica Malty Yillach m (Austria) W Wagram m (Austria) Wallendorf zob Wały Wały (woj olsztyńskie) Waplewice zob Waplewo Waplewo m (woj olsztyńskie) Wardan m (Egipt) Warka m nad Pilicą (woj radomskie) Warkowice (woj chełmskie) Warmbrunn zob Cieplice Śląskie Warmia kraina hist Warna m (Bułgaria) Warszawa Dzielnice Bielany Czerniakow Czyste GroJiow Jerozolimskie rogatki Kawęczyn Marymont Marywil Mokotów Nowe Miasto Okeue Powązki Praga ^ " Rikowiec Saski Kępa Sielcc Słuzew Słuzewiec Staie Miasto Wilanów Wola Żoliborz Żeran Ulice Bednarska Brukowa Elektoialna Foksal Ki^kowskic PizcdmiCiUt Kizyws Koło Leszno Miodowa Nowy Swnt Pl Saski Rymaiska Senatorska Zikrocymska Żabia Obiekty Arsenał Instytut Głuchoniemych Katedra Sw Jana Klasztor Kapucynów Kościół Kapucynów Kosuoł Kiimchtow kosuoł Sw Kizyi P Ogiod Botaniczny Ogtod Saski Pałac Krasińskich (RzeczypospoU tej) Palir Namiestnikowski (Radziwiłłów) Palie Piymasowski Pałacjk Mniszchow Ratusz Szkoła Aplikacyjna Teatr Narodowy Uniwers)tct Warszawski Więzienie na Lesznie Waiszawski departament Warta rz Warta m (woj sieradzkie) Wawrzyszew w (ob częsc Warszawy) Wąchock m nad Kamienną (woj kielec kie) W�grów m nad Liwcem (woj siedleckie) Węgry Wenecja m (Włochy) Wenecja Juhjska (Włochy) Werba m (USRR) Wesołowo w (woj olsztyńskie) Westfalia (RFN) Wiazma m nad t? Wiazmą (RFSRR) Wichrowice w (woj olsztyńskie) Widoma k Kiakowa Wiedeń m (Austria) Schonbiunn zimek Wiejsice Wielbark m nad rz Omulew Wielkopolska Wielkie Księstwo Litewskie Wieluń m (woj sieiadzkie) Wieprz rz Wicicji k Moijska (RFSRR) Wieiuszow (woj kaliskie) Wilanów zob Wiiszuvi dzielnice Wiln u Wilno (Vilmus) m (LSRR) Wiłkowiszki m (LSRR) Winiary w (woj krakowskie) Winków (Winkowo) m (BSRR) Winnica m nad iż Boh (USRR) Wisła iż Witebsk m (BSRR) Włodawa m (woj chełmskie) Włochy Włodzimierz Wołyński m nad rz Ługiem (USRR) Włocławek m Wodzisław (woj kiakowskie) Wojków parafia (woj sieradzkie) Wola w pod Warszawą zob Waiszawa dzielnice Wola Gołkowska (woj stół warszawskie) Wola Habowa (woj chełmskie) Wola Sukowska (woj radomskie) Wolborz m nad rz Miazgą (woj piotrkowskie) Wołkowo (BSRR) Wołoszczyzna ktama hist Wołyń Wołyńskie woj Woronowo (RFSRR) Wrocimowice w (woj krakowskie) Wrocław m Wrząca w (woj sieradzkie) Wschód Wurzbutg m poit nad Meucm (RFN) Wyględów w Wysoka Porta zob Turcja Wyszków m (woj ostrołęckie) Wyszogród m (woj płockie) Zabaszcuec (BSRR) Zachód Zajączki w (Opatowck woj kaliskie) Zakroczym m (woj stół warszawskie) Zalew Wiślany Zamojski cyrkuł Zamość Zaniwki w (LSRR) Zastaw m nad Horyniem (USRR) Zduńska Wola m (woj sieradzkie) Zieleńce m (USRR) Zielone w (woj tadomskie) Ziembin w (BSRR) Ziemia chełmińska Ziemia chełmska Ziemia łukowska Ziemia Święta Ziemia wieluńska Ziemia wschowska Złotoiia m przy ujściu Diwęcy do Wisły (woj toruńskie) Znaim (Znojmo) m (CSRS) Zurych (Zuiich) m nad Jez Zuiychskim (Szwajcaria) Zwolcn m (woj radomskie) Żabia Wola Żarnowiec m Zetań zob Waiszawa dzielnice Zmudz ktaina hist Zmudz w k Dubicnki (woj chełmska) Zukowo w (RFSRR) Zwaniec na Podolu (USRR) Zyszczynce w (USRR) Zjchhn m (woj płockie)




Spis ilustracji

Herb Zajączków „Świnka"......... .... 29
Kamieniec nad Smottyczem. Rys. Napoleon O r d a, Album widoków historycznych. Ze zbiorów Biblioteki Narodowej w Warszawie (foto: Stacja Mikrofilmowa BN) .............. ... 34
Ogrody gen. Jana Witte Baszta tuiecka i most łączący przedmieście Kamieńca z miastem. Rys. Napoleon O r d a, Album widoków historycznych. Ze zbioiów Biblioteki Naiodowej w Warszawie (foto: Stacja Mikrofilmowa BN) ... 36
Charles Francois Dumouriez. Miedzioryt A Basselmana. Ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie . ..... .39
Michał Wielhorski. Mai. Aleksander Kucharski. Ze zbioiów Biblioteki Muzeum im.
ks. Czartoryskich w Krakowie (foto: Stacja Mikrofilmowa BN) .... 42
Kazimierz Pułaski w stroju konfederackim wg XIX-wiecznej litografii wykonanej w Paryżu przez Antoinefa Maurina. Ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie ............... . . 46
Fianciszek Ksaweiy Branicki z synami. Mai. Jan Chrzciciel Lampi. Ze zbioiów
Muzeum Narodowego w Warszawie...........57
Aleksandra Zajączek. Portret nieznanego malarza z końca XVIII w. Ze zbioiów
Muzeum Narodowego, Oddział w Wilanowie (foto: Bożena Seredyńska) . . 67
Oficer, dragon i pauker 2 pułku straży pizedniej buławy wielkiej koronnej Wg
wydawnictwa Gabriela Mikołaja Raspego.........69
Hugo Kołłątaj. Ze zbiorów Biblioteki Naiodowej w Warszawie (foto: Stacja
Mikrofilmowa BN)...............79
Ignacy Potocki. Ze zbiorów Biblioteki Narodowej w Warszawie (foto: Stacja Mikrofilmowa BN)............. . . 82
Książę Józef Poniatowski w 1794 r. Z miniatury Gylberga. Sz. A s k e n a z y,
Książę Józef Poniatowski, Warszawa-Kraków 1905.......93
Szeregowy pułku przedniej straży Buławy w.k. i dwaj towarzysze tego pułku
(r. 1790 i 1792). Wg akwaieli Marcelego Harasimowicza .....95
Bitwa pod Zieleńcami Rs Jan Piotr de li Gouidaine Norbhn Ze zbiorów
Muzeum Wojska Polskiego w Waiszawie (foto WAF) 109
list gen J Zajączka do gen Augustyna Gorzcnskiego z 5 lipca 1792 i Ze zbioiow
AGAD (foto Archiwum Dokunentacji Mechanicznej) 110
Tadeusz Kościuszko Rys Antoni Oleszczynski /e zbiotow Muzeum Wojska
Polskiego (toto WAF) 119
Antoni Madalinski Rys AleksandeL Shwicki Ze zS otow Biblioteki Naiodowcj
w Varszawie (foto Stacji Mikrofilmowa BN) 129
Przysięgi Tadeusza Kościuszki na Rynku w Ktakowie 24 maica 1794 r Mai
Michał Stachowicz Ze zbioiou Muzeum Wojska Polskiego (foto MWP) HO
Bitwa pod Racławicami 4 kwietnia 1~"94 r Mil Aleksander Ot Iow ki /t zbioiow
Muzeum Wojska Polskiego w Waiszawie (foto WAF) 133
Chorągiew chłopskiego regimentu gienadierow krakowskich z 1794 r Ze zbiorów
Muzeum Wojska Polskiego w Waiszawie (foto MWP) 13^
Bartosz Głowacki Ze zbiorów Archiwum WAF (foto WAF) 137
W obozie pod Bosutowem Rys Michał Stachowicz 7c zbiorów Muzeum Wojska
Polskiego (foto WAF) i40
Umweisał Połaniecki Ze zbiorów Aichiwum WAF (foto WAF) 142
Kosynier na warcie Rys Aleksander Oiłowski Ze zbiorów MWP w Warszawie 14"
Biwak żołnierzy Kościuszki Rys Jan Piott de la Gourdamc Noibhn Ze zbioiow
Muzeum Narodowego w Waiszawie 159
Geneiał dywizji Józef Zajączek Rys Michał Stachowicz Ze zbiorów Biblioteki
Narodowej w Warszawie (foto Stacja Mikrofilmowa BN) 167
Obóz mokotowski 27 sietpnia 1794 r Rys Aleksander Orłowski Ze zbiorów
Muzeum Narodowego w Waiszawie 171
Plan oblężenia Warszawy od 21 lipca do 6 wizesnia 1794 r 173
Para pistoletów siatkowych z XVIII w piodukqi polskiego waisztatu lusznikaiskic
go Junga u Warszawie 170
list gen J Zajączka do gen Józefa Oilowskicgo z 5 sierpn a l~94 r Ze zbiotow
AGAD (foto Archiwum Dokumentacji Mc^aanicznej) 17S
Piaca w ludwisatni Spoiz^dzanie modelu lufy armatniej 1^3
Zajęcie Bydgoszczy pizez oddznty Jana Henryka Dąbiowskiego we wizesmu 1794 i Mai Ryszkiewicz P Łossowski Żołnierze mimontb lat W iszawa ln69 (foto WAF) 19f
Na szańcach Pragi Rji Aleksandei Otłowski Ze zbioiow Mu/ um Natodcwego
w Waiszawie 199
Gen Jakub Jasinski ł i s s i w s k i p cit (foto WAF) 203
Aleksandei Sliwohw N O Oiłow W / w Vmni SiiucO) z )/n S P tcisbui
1894 205
Geneiał B napatte cl we dca uvpi aw cl ) I -ipt Btnnnt M e c h i n B na
parte en t s,pte Iausanne 1966 2 1
Aleksander Beithier szef S/tabu Głównego aimn Wscl od G Zych Jan Henryk
Dąbiowsk 1755-1818 Warszawa 1964 244
jozef Sułkowski u Kaiize R)s i tjt Godeftoy Engelmann J Pachonski Le
giony Polskie t I Warszawa 1969 (foto / Malmowski) 246
Gen Jozef Zaj] ze^ w Łoipcie Rys Dutertre 7^ zbiorów Muzeum w Wcisalu 2d6
Brama Foitu Sułkowskiego w Kauze Benoist Meehin op cit 262
W cieniu p Im B e n o i s i M t c h i n op c/t 269
Gen Jan Kleber Benoist-Mechin op cit 278
Bitwa morska pod Abukirem 11 marca 1801 r Benoist Meehin op cit 285
List Ignacego Zajączka do Jana Henryka Dąbrowskiego z 1801 i Ze zbioiow
Biblioteki Muzeum im ks Czartoryskida w Krakowie 300-301
Jo/ef Wybicki Rys Tochmann ryt W Netlng ze zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej
w Krakowie (foto Z Malinowski) 346
Fryderyk August kroi saski Książę Warszawski Z poitrctu Iiancois Gerarda
ryt Diekinson K Krzos Z księciem Józefin u, Galicji Warsz ,wa 1967 356
Artyleria Księstwa Warszawskiego Obr ol Aleksandra Orłowskiego Ze zbiotow
Mu/eum Wojska Polskiego (foto MWP) 363
Ksią/ę Jozef w munduize z czasów Księstwa Waiszawskiego Mai Fnnas/ek
Paderewski Ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie 370
Bitwa pod Raszjncm Obraz Januarego Suchodolskiego Ze zbioiow Muzeum Wojska
Polskiego 373
Jozef Zajączek Ze zbioiow Wincentego Zajączka z Warszaw y Foto Edward
Koch - Warszawa 379
Gen Jan Henryk Dabiowski Wg lys Villery a G Z v c h Jan Henryk, Dąbrczt
f/b Warszawa 1964 396
Napoleon I Mai A L C Pagnest ok 1812 t H U ilta Napoleons Feldzug
nach Russland 1812 Bielefeld u Leipzig 1912 4i5
ludwik Mikołaj Davout Sztych Zschocha Walter op cit 418
Michał Bogdanowicz Barclay de Tolly Walter op cit (tys Konstanty M So
pocko) 422
Piotr Bagration Walter op cit (rys Konstanty M Sopocko) 423
Hieronim kiol Westfalii Sztych J G Mullera i M de Kinsona Walter,
op cit 426
Joachim Murat Obiaz Francois Geiarda Ze zbioiow Muzeum w Wersalu
Walter op cit 431
Bitwa pod Boiodino 7 wizesnia 1812 r Rys Albrecht Adam Walter op cit 435
Michał Kutuzow Walter op cit 436
Pożar Moskwy Sztych Jana Laurenta Rugcndasa Walter cp cit 438
Fiodoi Wasiljewicz hr Rostopczyn Walter op cit 439
Odwrót przez Małojarosławiec Wg sztychu G Odiera Walter op cit 445
Eugeniusz de Bcauharnais wicekról Wioch Lit Godefioy En^elmanna Walter
op cit 447
Karol Kniaziewicz Staloryt Jamesa Hopewooda wg rys Kiuouskiego 449
Odwrót Wielkiej Armii Wg obrazu Wasyla Wereszczagina W a 11 c i op cit 452
Mikołaj Kaiol Oudinot ks Reggio marsz Fiancji Obraz Roberta Ieferea w Wei
salu Walter op cit 455
Marsz Michał Ney Sztch Ambtoise a Taidieu i Fiancois Geraida W liter
op cit 4^
Przeprawa Wielkiej Aimu pizez Bere/ynt,. S/tych Petcia Adama w o obrazu
Jeana Charlesa Langlois W a 11 e i op cit 460
Minęły lata a nazwisko geneiała Józefa Zając7ka widnieje do dziś wyiyte na Łuku
Tuumfalnym w Paryżu (foto Jadwiga Nadzieja) 463
Aleksandei I cesarz rosyjski Walter op cit 468
Wielki Książę Konstanty 471
Józef Zajączek w okresie Królestwa Polskiego. Wg Encyklopedii Powszechnej
S. Orgelbranda, tom XVI.............476
Ks. Adam Jerzy Czartoryski. Wg Erinnerungen an Polen 1830-1831, Hamburg 1838 . 478
Józef Zajączek, namiestnik królewski. Ze zbiorów Biblioteki Narodowej w Warszawie (foto: Stacja Mikrofilmowa BN)...........482
Pieczęć urzędowa księcia namiestnika Zajączka. Ze zbiorów Wincentego Zajączka
z Warszawy................485
Książę Zajączek. Ze zbiorów Biblioteki Narodowej w Warszawie (foto: Stacja Mikrofilmowa BN)...............495
Artyleria piesza i saperzy z czasów Królestwa Polskiego. Akwarela Romana Rup-
niewskiego. Ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego, (foto: Lucyna Koper) . . 517
Łoże rakietowe i rakietnik pieszy. R. Ł o ś, Artyleria Królestwa Polskiego 1815-
1831, Warszawa 1969..............518
Książę Zajączek w ostatnich latach życia. Ze zbiorów Biblioteki Narodowej w Warszawie (foto: Stacja Mikrofilmowa BN)..........527
Aleksandra Zajączek w latach dwudziestych XIX wieku. Ze zbiorów Biblioteki Narodowej w Warszawie (foto: Stacja Mikrofilmowa BN)......529
Grobowiec Józefa Zajączka w kościele parafialnym w Opatówku (foto: Jarosław
Włodarz z Rajska k. Opatówka)...........531





Spis szkiców

Szlak bojowy Józefa Zajączka w wojnie 1792 r.......... 99
Szlak bojowy Józefa Zajączka w powstaniu kościuszkowskim 1794 r..... 194
Egipt w latach 1798-1801.............. 251
Aleksandria w XVIII wieku.............. 291
Teren działań korpusu obserwacyjnego gen. Zajączka w 1807 r...... 329
Wojna 1809 r.................. 386
Marszruta 16 dywizji Józefa Zajączka w roku 1812........ 428

podobne do ostatnio oglądanych na Allegro zobacz więcej aktualnych ofert

Oferty sponsorowane, które mogą Cię zainteresować